صفحات مجازی

۱         مقدمه

«ابزارهاى تسهیل‏کننده، مثل رایانه‏ها و ارتباطات اینترنتى و فضاى مجازى و سایبرى هم که الان در اختیار شماست. اگر بتوانید اینها را یاد بگیرید، مى‏توانید یک کلمه حرف درستِ خودتان را به هزاران مستمعى که شما آنها را نمى‏شناسید، برسانید؛ این فرصت فوق‏العاده‏اى است؛ نبادا این فرصت ضایع شود. اگر ضایع شد، خداى متعال از من و شما روز قیامت سؤال خواهد کرد»

مقام معظم رهبری[۱]

با توجه به کاربردهای متفاوت و متنوع فضای مجازی و اهمیت فعالیت­های رسانه­ای در حوزه­ی تربیت و آموزش از یک سو، لزوم برقراری ارتباط با دغدغه­مندان این حوزه از سوی دیگر، و نیاز به تولید محتواهای انقلابی در این زمینه از جهت سوم؛ مرکز تربیت مربی از ماه­های ابتدایی فعالیت خود، تصمیم به ورود در این عرصه گرفت، و در راستای تولید و توزیع پیام­های انقلابی و تربیتی کوشش نمود.

بر این اساس، علاوه بر گروه­های تلگرامی که با مشارکت معلمان مدارس تشکیل گردید؛ کانالی با نام مربیان صادق (https://t.me/morabianesadegh) ایجاد و صفحه‌ای نیز در اینستاگرام طراحی شد. در ذیل توضیح مختصری درباره هر کدام از این موارد بیان خواهد شد.

۲       گروههای تلگرامی مدارس

یکی از فعالیت‌های مرکز تربیت مربی برگزاری دوره‌های آموزشی در جهت تبیین نظام تربیت اسلامی است که در مقطع ابتدائی با حضور حجت الاسلام والمسلمین پناهیان، در مقطع متوسطه با حضور حجت الاسلام والمسلمین عباسی ولدی و در مقطع پیش دبستان با حضور سرکار خانم مسعودی شکل گرفت.

در راستای ارتباط مستمر معلمان دوره متوسطه و پیش دبستان با اساتید دوره آموزشی خود، در هر مدرسه گروهی تلگرامی متشکل از اعضای مشارکت‌کننده در طرح به مدیریت مدیر مدرسه ایجاد شده و نتیجه مباحثات گروهی معلمان در آن قرار می‌گیرد.

اساتید دوره نیز هر هفته یک یا دو بار در زمان از پیش تعیین شده، مطالب محتوایی جدیدی در گروه در قالب نوشتاری یا صوتی بارگزاری کرده و وظایف همکاران را در جلسات گروهی و اقدامات عملی تعیین می‌کنند. در واقع این کار موجب استمرار ارتباط اساتید و همکاران بوده و از این طریق نتایج مباحثات گروهی، سؤالات، انتقادات و تجربیات معلمان به اساتید منتقل می‌شود؛ و اساتید نیز مطالب خود را به صورت منظم به همکاران انتقال می‌دهند.

لازم به ذکر است مطالبی که استاد از طریق گروههای تلگرامی در اختیار معلمان قرار می‌دهند، توسط مرکز تربیت مربی ذخیره و طبقه‌بندی شده است و این قابلیت را دارد که در آینده به صورت یک خروجی مستقل مورد استفاده علاقمندان قرار گیرد.

۳      ­کانال تلگرامی

 

https://t.me/morabianesadegh

 

برای انتقال مطالب مفید تربیتی و فرهنگسازی تدریجی معلمان و فعالان عرصه­ی ­تعلیم و تربیت و با نگاهی به اهداف اصلی و فرعی مشخص و در نظر گرفتن سیاست­هایی از قبل تعیین شده، مرکز تربیت مربی اقدام به تولید و ترویج مطالبی با محتواهای تربیتی آموزشی در موضوعات متنوع و ذیل عناوینی مشخص نموده است که در زیر به تفصیل هر کدام از این موارد توضیح داده شده است.

۳٫۱     اهداف

۳٫۱٫۱                   هدف اصلی

 • ارتقاء معلمان و فرهنگیان، متناسب با ظرفیت فضای مجازی.

۳٫۱٫۲                   اهداف فرعی

 • تولید محتوای تربیتی و انقلابی در فضای مجازی.
 • ترویج و تقویت افراد و گروههای مجازی با رویکرد تربیتی و انقلابی و اسلامی.
 • ایجاد آرشیو غنی از محتواهای چندرسانه‌ای با موضوع آموزش و تربیت انقلابی.
 • جمع­آوری تجارب موفق مربیان و معلمان در حوزه­ی مباحث تربیتی آموزشی و نشر آن
 • رصد فعالان فضای مجازی، سایت­ها و شبکه­های اجتماعی دارای محتوای تربیتی آموزشی انقلابی و برقراری ارتباط و هم­افزایی با ایشان.

 

۳٫۲     سیاست­های کلی

 • هدفدار و نظام‌مند بودن مطالب بارگزاری شده؛ و پرهیز از رویکرد کشکولی.
 • ترویج و تقویت اندیشه و روحیه انقلابی و تأکید بر نشر و نهادینه کردن نظام فکری امام­خمینیره، رهبر معظم انقلابمد‌ظله‌العالی.
 • استفاده از بیانات و اندیشه‌های علما و اساتید اسلامی شاخص در حوزه­ی تعلیم و تربیت.
 • درج مطالبی متناسب با مسائل و نیازهای تربیتی مربیان
 • استفاده­ از مطالب قرآنی و روایی به ویژه در حوزه تعلیم و تربیت.
 • تلاش برای تولید محتوای جدید؛ در کنار بازپخش و ترویج مطالب افراد و گروهها و منابع مورد تأیید و موثق.
 • هدفگذاری افراد متخصص در حوزه­ی مباحث تربیتی آموزشی به عنوان جامعه مخاطب.
 • توجه به حیثیات گوناگون معلم تراز و تلاش برای رشد تدریجی مخاطبان در همه ابعاد.
 • تمرکز بر تولید و نشر محتوا در قالب­های تبلیغی جذاب (عکس­نوشته­های گرافیکی، فایل­های صوتی و تصویری با مدت زمان کم، متن­های کوتاه و با غنای محتوایی)
 • توجه به اقتضائات مخاطبین در بازنشر مطالب

 

۳٫۳     محتوا

همانطور که گفته شد، تلاش گردانندگان این کانال بر این است که مطالبی اسلامی و انقلابی در حوزه تعلیم و تربیت تولید یا انتخاب شود که از اتقان کافی برخوردار باشد. همچنین سعی شده که تا حد امکان از جذابیت‌های هنری و گرافیکی برای تولید محتواها استفاده شود. در زیر محتواهای بارگزاری شده را در دو بخش مشاهده خواهید کرد. اول عناوین و سرفصلهایی که مطالب بر اساس آنها طبقه‌بندی می‎شود؛ و سپس موضوعات و مباحثی که محتوای مطالب را تأمین می‌نماید.

۴       صفحه­ ی اینستاگرام

 

https://www.instagram.com/morabigeram/

 

 • در کنار فعالیت در فضای تلگرام و راه‌اندازی و مدیریت گروههای مدارس و کانال رسمی؛ مرکز تربیت مربی، صفحه‌ای را نیز در اینستاگرام به آدرس @morabigeram ایجاد کرده و مطالبی را در آن بارگذاری نموده است. در حدود دو ماهی که این کار آغاز شده، حدود ۳۰ پست، در قالب تصاویر گرافیکی گذاشته شده است. همچنین حدود ۲۵۰ نفر دنبال کننده ثابت، این صفحه را پیگیری می‌کنند و تصاویر آن مجموعاً حدود ۱۱۰۰ بار پسندیده شده است.

[۱] بیانات مقام معظم رهبری در دیدار علما و روحانیون خراسان شمالى‏ ۱۹/۷/۱۳۹۱